PREVENTIVA PRI STAREJŠIH ŽIVALIH
Starost ne pride sama, pravijo. Tako kot mi, se tudi naši psi in mačke starajo. Da bi starost prinesla s seboj čim manj neprijetnosti, stresa, bolečin in čim več veselih, prijetnih in razigranih skupnih trenutkov, smo vam pripravili nekaj koristnih napotkov, na kaj morate biti pri svoji živali pozorni.
KDAJ JE ŽIVAL STARA?
Tako za pse kot za mačke velja, da se obdobje staranja začne nekje po 7. letu, za pse manjših pasem lahko tudi kasneje.
STAROSTNE SPREMEMBE ALI BOLEZEN?
Ko se žival stara, se v njenem organizmu odvijajo določene spremembe, ki se lahko navzven kažejo zelo raznoliko. Zavedati se moramo, da starost ni bolezen in vsako odstopanje od prejšnjega normalnega obnašanja in/ali videza živali še ne pomeni, da je kaj narobe. Res pa je, da starejše živali pogosteje obolevajo za kroničnimi obolenji, zatorej nekaterih sprememb ne smemo spregledati ali jih enostavno pripisati staranju.
Nekateri normalni znaki staranja:
Da gre za kaj več kot le staranje, nam povedo naslednji znaki:
Psi
Mačke
BOLJE PREVENTIVA KOT KURATIVA
Meja med normalnimi starostnimi spremembami in znaki bolezni je velikokrat nejasna. Če imate starejšo žival, pri kateri ste opazili kakršnokoli spremembo, ki vas skrbi, je prav, da poiščete pomoč pri veterinarju. Ne odlašajte. Že majhna sprememba, kot je na primer zavračanje hrane ali izbirčnost, je lahko znak resnejšega obolenja.
Kronična obolenja zelo dolgo potekajo neopazno, ko se pojavijo prvi znaki pa so le-ti zelo neznačilni in blagi. Poleg tega take znake radi pripisujemo normalnemu staranju. Ko znaki postanejo bolj očitni, je bolezen velikokrat že napredovana in živali ne moremo več zagotoviti povrnitve zdravja. Lahko le še lajšamo bolečino in za kratek čas podaljšamo življenje. Če bolezensko dogajanje odkrijemo dovolj zgodaj, pa lahko primerno ukrepamo in tako zelo upočasnimo potek bolezni. Na tak način bo kvaliteta življenja ohranjena neprimerno dalj časa. Pravočasno odkrivanje bolezneskih sprememb omogočimo z rednimi preventivnimi pregledi pri veterinarju. To je takrat, ko je žival na prvi pogled še čisto zdrava, vendar je že prišla v 'zlata' leta (to je po 7. letu).
Takšen pregled, ki je priporočljiv vsaj enkrat na leto ( starejša je žival, bolj pogosto ponavljamo preglede), obsega tehtanje živali, ocenitev kondicije, pregled ustne votline, oceni se tudi delovanje dihal, prebavil, oči, ušes, gibalnega aparata in tako naprej. Vse ugotovitve se zabeležijo v njegovo/njeno kartoteko in tako lahko pri vsakem naslednjem pregledu zaznamke primerjamo in hitro ugotovimo, kaj izstopa. Osnovni klinični pregled po navadi dopolnimo z osnovnimi preiskavami krvi in urina, po potrebi lahko opravimo tudi pregled z ultrazvokom ali rentgensko slikanje, endoskopijo, EKG.... Natančno se tudi pogovorimo o navadah vaše živali in o vaših opažanjih. Tako skrbno zbrani podatki nam bodo hitro povedali, kaj se z vašim seniorjem dogaja in lahko vam bomo svetovali, če in kako ukrepati.
Ker se v Veterinarski ambulanti Gaber zavedamo, kako pomembna je preventiva za zdravje vaših prijateljev, bomo 1x letno vašo žival klinično pregledali brezplačno. Morebitne dodatne preiskave pa so plačljive, v kolikor bodo sploh potrebne.
Za vsa vprašanja smo vam vedno na voljo v Veterinarski ambulanti Gaber, na telefonskih številkah 05/99-26-626 ali 031/209-368, lahko pa nam pišete tudi na email: info@veterina- gaber.si ali obiščete našo spletno stran: www.veterina-gaber.si .